Sold
Listing Courtesy of: BeachesMLS/FlexMLS / Rook Realty LLC
731 NW 207th Avenue Pembroke Pines, FL 33029
Sold on 09/26/2025
$580,000 (USD)
Sold Date:
09/26/2025
09/26/2025
Taxes
$7,088(2024)
$7,088(2024)
Lot Size
6,098 SQFT
6,098 SQFT
Type
Single-Family Home
Single-Family Home
Year Built
1992
1992
BeachesMLS/FlexMLS
Last checked May 14 2026 at 3:16 AM GMT+0000
BeachesMLS/FlexMLS
Last checked May 14 2026 at 3:16 AM GMT+0000
Bathroom Details
- Full Bathrooms: 2
- Half Bathroom: 1
Homeowners Association Information
- Dues: $188/Monthly
Stories
- 2
Living Area
- 2,106 sqft
Listing Price History
Date
Event
Price
% Change
$ (+/-)
Jun 26, 2025
Price Changed
$599,000
-3%
-$20,000
May 06, 2025
Price Changed
$619,000
-6%
-$41,000
Apr 17, 2025
Price Changed
$660,000
-7%
-$51,000
Mar 31, 2025
Listed
$711,000
-
-